امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آیا می‌توان سگها و گربه ها را گیاهخوار کرد؟
#1
Lightbulb 
 یک تغذیۀ کاملاً گیاهی معمولی برای سگها و گربه ها سالم نیست ولی در سال‌های اخیر وجود مکّمل‌های غذایی برای سگ‌ها و گربه‌ها این امکان را به افراد وگان یا افرادی که نگران مواد شیمیایی و آنتی‌بیوتیک‌های موجود در گوشت‌های امروزی هستند داده است که سگ‌ها و گربه‌های خود را با غذاهای وگان سیر کنند بدون آنکه به سلامتی آنها آسیب بزنند. 

البته این کار نیاز به آگاهی و تجربه دارد. برخی از تولید کنندگان غذای سگ و گربه، غذاهای وگان تولید می‌کنند که در آنها تناسب تمام ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز مطابق با نیازهای سگ‌ها و گربه‌ها رعایت شده است. همچنین می‌توان این غذاهای گیاهی را بر اساس دستورهای غذایی مختلف در خانه نیز تهیه کرد و سپس مکّمل‌های غذایی را به آنها افزود مثلاً «جیمز پدن» مکّمل‌های غذایی وگان تولید کرده است که می‌توان به غذاهای گیاهی اضافه کرد. 

این مکّمل‌ها شامل تائورین، ویتامین آ و آراشیدونیک از منابع گیاهی است. کسانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند میتوانند غذاها و مکملهای وگان را آنلاین سفارش دهند یا غذاها را در خانه تهیه کنند و مکملها را به غذاها اضافه کنند. برخی از شرکتهای تولید کنندۀ غذاهای وگان برای سگها و گربه ها در منبع اول آورده شده است.

هشدار ۱: حتی با وجود غذاها و مکّملهای وگان ممکن است حیوانات مختلف نسبت به غذاهای گیاهی مختلف واکنش‌های مختلفی نشان دهند. میزان استفاده از مواد گیاهی مختلف و مکّمل‌ها به نژاد، ژنتیک، وزن و سن حیوان بستگی دارد و باید با آگاهی و دقت انجام شود. مخصوصاً در ماه‌های اول بعد از تغییر تغذیه باید وضعیت ظاهری (پوست، چشم‌ها، گوش‌ها...) و رفتاری حیوانات به دقت زیر نظر گرفته شود و با مشاهدۀ کوچکترین تغییر، با دامپزشک مشاوره شود. همچنین، تغییر از یک تغذیۀ همه‌چیزخواری به تغذیۀ وگان باید به مرور زمان و قدم به قدم انجام شود تا حیوان این نوع تغذیه را بپذیرد و به آن عادت کند.

تذکر ۲: بیشتر ما قسمتی از غذاهای وگان خود را با حیوانات خانگیمان تقسیم می‌کنیم و آنها هم معمولاً خیلی خوشحال می‌شوند. توجه کنیم که بعضی از موادی که برای ما مفید هستند، برای سگ‌ها و گربه‌ها خطرناک هستند. غذاها با نمک یا ادویۀ زیاد، سیر، پیاز یا آب لیمو برای سگ‌ها و گربه ها مناسب نیستند. لیست برخی از مواد مضر برای سگ‌ها و گربه‌ها را در زیر ببینید.


چه موادی برای سگ‌ها و گربه‌ها سمّی ‌هستند؟
 • کاکائو یا هر چیز دیگری که در آن کاکائو وجود داشته باشد مانند بستنی، شکلات، بیسکویت کاکائویی و غیره.
  کاکائو شامل تئوبرومین (Theobromine) است. مقدار زیاد این ماده می‌تواند منجر به ورود حیوان به کوما و مرگ شود. متاسفانه بسیاری از سگ‌ها علاقۀ خاصی به شکلات دارند و یک سهل انگاری کوچک در دور کردن شکلات از دسترس آنها می‌تواند به مرگ آنها منجر شود. عوارض خوردن کاکائو بستگی به میزان کاکائو و جثۀ سگ دارد. خوردن مقدار جزئی کاکائو منجر به مشکلات گوارشی مانند اسهال و خوردن مقادیر بیشتر از آن منجر به کوما و مرگ سگ می‌شود. توجه داشته باشید شکلات‌ها و کیک‌هایی که در آنها برای شیرین کردن به جای شکر از موادّ شیمیایی استفاده شده است، به مراتب سمّی‌تر هستند چون علاوه بر کاکائو شامل موادّ سمّی دیگر نیز می‌باشند.

 
 • انگور و کشمش
  هنوز مشخص نیست کدام مادۀ موجود درانگور یا کشمش، آن را به غذایی سمّی ‌برای سگ‌ها تبدیل می‌کند. ممکن است سگ‌ها مقادیر کم انگور یا کشمش را تحمل کنند ولی مقادیر زیاد آن می‌تواند منجر به مسمومیت یا حتی مرگ سگ شود. از دادن هر نوع کیک یا مادۀ غذایی که در آنها انگور یا کشمش وجود دارد به سگ‌ها خودداری کنید.

 
 • پیاز و سیر
  پیاز و سیر چه به صورت خام، چه به صورت پخته و چه به صورت گرد برای سگ‌ها و گربه‌ها سمّی ‌هستند. پیاز و سیر شامل اکسیدهای سولفور (Sulfoxide) و دی سولفیدها (Disulfide) هستند که می‌توانند سلول‌های قرمز سگ‌ها و گربه‌ها را نابود کنند و باعث بروز کم‌خونی شدید در آنها شوند. خوردن یک پیاز متوسط یک سگ بزرگ را می‌کشد. اگر سگ یا گربۀ شما از غذاهایی که برای خودتان می‌پزید می‌خورند، بهتر است سهم آنها را قبل از اضافه کردن سیر یا پیاز به غذا جدا کنید.

 
 • گوجه
  گوجه یک مادۀ غذایی سمّی ‌برای گربه‌هاست. یک گوجه به ‌اندازۀ گیلاس می‌تواند یک گربه را بکشد.

 
 • قارچ‌ها
  قارچ‌ها باعث بروز شوک و حتی مرگ در سگ‌ها و گربه‌ها می‌شوند. میزان خطر بستگی به نوع قارچ دارد ولی اگر سگ یا گربه یا حیوانی از خانوادۀ گربه‌سانان دارید بهتر است از عمل آوردن هر نوع قارچ در باغچه خودداری کنید و از دادن غذاهایی که در آنها قارچ وجود دارد به حیوان خود جداً خودداری کنید.

 
 • Xylitol
  این ماده برای شیرین کردن کیک‌ها، بیسکویت‌ها و آدامس‌های بدون شکر (مانند Orbit) به کار می‌رود. مقدار Xylitol موجود در ۵ عدد آدامس می‌تواند یک سگ ۴۰ کیلویی را بکشد. این ماده در ۱۵ تا ۳۰ دقیقه باعث افت شدید قند خون در سگ‌ها می‌شود و سگ حالت تعادل خود را از دست می‌دهد یا بی‌حال می‌شود.  اگر درمان سریع انجام نشود، این ماده باعث ایجاد آسیب دائمی به ‌مغز و نهایتاً در ۲۴ ساعت مرگ سگ می‌شود. اگر سگ شما آدامس یا مادۀ دیگری که Xylitol دارد خورده است و بیشتر از نیم ساعت تا دامپزشکی فاصله دارید، باید کمک کنید سگ استفراغ کند.

 

 
 • کافئین و چای
  از دادن هر نوع مادۀ غذایی که در آن چای یا کافئین وجود دارد به سگ یا گربه یا هر حیوان دیگر خودداری کنید.

 
 • الکل
  خوردن الکل باعث ورود حیوانات به کوما و در نهایت مرگ آنها می‌شود.

 
 • لوبیای چشم بلبلی
  اگر چه لوبیای چشم بلبلی هیچ مادۀ سمّی ‌برای سگ‌ها ندارد، ولی می‌تواند در سقف دهان یا گلو یا روده تل‌انبار شود و مشکلاتی برای حیوان به وجود آورد.

 
 • هستۀ میوه‌ها (آلو، هلو و غیره)
  هستۀ میوه‌ها شامل اسید هیدروسیانیک است. جویدن هستۀ میوه‌ها می‌تواند باعث جاری شدن آب دهان، حالت تهوع، اسهال، تب، مشکل در تنفس، انقباض و حتی مرگ سگ شود.

 
 • سیب زمینی
  سیب زمینی غذای سالمی‌ برای سگ‌ها و گربه‌ها نیست مخصوصاً اگر در آن دانه‌های سبزرنگ وجود داشته باشد.

 
 • گوشت خام خوک
  گوشت خام خوک شامل ویروسی به نام Herpes است که می‌تواند باعث مرگ سگ‌ها و گربه‌ها شود.

 
 • آووکادو
  آووکادو شامل پرسین (Persin) است که یک مادۀ سمّی ‌برای سگ‌هاست. عوارض مسمومیت عبارتند از: صدمه به ماهیچه‌های قلب، گرفتگی نفس، سرفه، ورم شکم و در نهایت مرگ.

 
 • تنباکو
  جویدن ۵ تا ۲۵ گرم تنباکو یعنی مقدار موجود در یک نخ سیگار می‌تواند به مرگ سگ یا گربه منجر شود.


منبع:hoghooghe-heivanat.com
 
همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان